
PÁTEK
14:15 - 16:30
2. - 3. ročník
14/10/2016 ...pokračování Halloween a nové tvary / origami
V páteční výuce jsme pokračovali v halloweenském stylu. Naučili jsme se skládat dýni, klobouk, lebku a našemu roztomilému upírkovi jsme složili pelerínu. Příští týden finalizujeme a hurá, uááá na výzdobu školy ;-).
7/10/2016 ...už brzy bude Halloween!
Dnes to bylo napínavé. Místo strašidelného hradu jsme kreslili budovu Obchodní akademie, kde sídlí náš výtvarný obor. Neorenasanční školní budovu navrhl David Ferber, stavbu provedl v roce 1893 - 1894 Ing. Adolf Siegmund, teplický stavitel a pozdější starosta. Škola je díky umístění na jednom z teplických pahorků dominantou města, a to především díky 45 m vysoké věži. https://teplice-teplitz.net/stavby/karta/nazev/19-nemecke-klasicke-gymnazium-obchodni-akademie
23/9/2016 V krásný, zářijový pátek proběhla výuka výtvarného oboru pod vedením MgA. Radky Müllerové Ph.D. na výstavě Regionálního muzea v Teplicích:
SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZA VLÁDY LUCEMBURKŮ
Výstava k 700. výročí narození Karla IV.

Úvodní, komentovanou prohlídkou jedinečné výstavy uměleckých děl, uměleckořemeslných artefaktů a kulturně-historických a archivních dokumentů, spojených s vládou Lucemburků v severozápadních Čechách ze sbírek muzeí a galerií Ústeckého kraje, majetku římskokatolické církve, Státního oblastního archivu v Litoměřicích a Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, kterou pořádá Ústecký kraj, nás provedla Mgr. Eva Klášterková. Velmi pěkně a se srozumitelným historickým zařazením nám paní Mgr. Klášterková vysvětlila základní pojmy středověkého umění a celý koncept výstavního projektu. Pochopili jsme skutečnou vyjímečnost a nechali se unášet krásou 700 let starých, dřevěných soch. Perfektně a nadobro v nás utkvěla nádhera regionálních, překrásných MADON (zobrazení Panny Marie s malým Ježíškem), jejich šťastný úsměv a oslava mateřské lásky. Zároveň jsme vcítěně pozorovali truchlící a smutnou Marii v zobrazení PIETY (Panna Marie s mrtvým Ježíšem sejmutým z kříže v náručí).
Úžasné dřevěné originály jsme měli nablízku tak, že ani v církevních památkách bychom se k nim blíže nedostali. Jedinečná šance, pozorovat sochařskou práci a vnímat výrazy historických soch, bylo pro nás nesmírně vzácné a plně jsme hltali každý okamžik, který jsme se snažili studijně zaznamenat.

Ve studijní kresbě jsme se naučili měřit poměry lidského těla, používat klasickou techniku měření - "VISOVÁNÍ". Jedním z nejdůležitějších pravidel je získat správný poměr délek předmětu, tak aby nebyl na papíře příliš široký nebo vysoký i přesto, že středověká sochařská práce je vertikálně (směrem vzhůru) protažená, bylo pro nás velmi poučné pozorovat poměry figur a jejich výrazy. Nejpoužívanější pomůckou je tzv. visování, které se dělá se tak, že vezmeme do ruky tužku (podle obrázku, malíři na to někdy mají i speciální "tyčinky") a pokud měříme horizontální poměr délky, držíme jí souběžně s očima, pokud vertikální poměr délky, tak kolmo. Je naprosto nutné, aby vzdálenost tužky a předmětu zůstala stejná. Proto nezapomínáme být při měření napřímení, ruku nataženou (nesmíme pokrčit) a všechny délky měříme ze stejného místa.
https://www.tutoriarts.cz/zaklady-kresleni-2-dil-jak-zacit-kresbu-981

VÝUKA VO - pátek 23. 9. 2016 od 14:15 - 16:30
se uskuteční na výstavě:
SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZA VLÁDY LUCEMBURKŮ
Výstava k 700. výročí narození Karla IV.
Sraz v 14:15 před hlavním vchodem Regionálního muzea v Teplicích,
kde výuka začíná i končí.
Vezměte si: obyčejnou, měkkou tužku (např. 1, 2B, 3B), gumu
VSTUP: ZDARMA, je domluvená komentovaná prohlídka výstavou
s pracovním listem, budeme kreslit přímo v expozici!!!


2/9/2016
Úvodní hodina / PROUŽEK, KTERÝ PÍŠE
pojmy: písmo, ilustrace, iluminace, iniciály
Jaké znáš české ilustrátory?
Zdeněk Miler, Radek Pilař, Adolf Born, Josef Lada...
Klíčové pojmy: iluminace, ilustrace, Přebohaté hodinky vévody z Berry
- iluminace (z latina'lat. iluminatio, osvětlení, ozdobení) je výtvarný, často barevný obrazový doprovod textu ve středověkých rukopisech. Písař nejprve rozvrhl a nalinkoval stánku, do řádků napsal text a na vhodných místech vynechal místo pro iluminace. Člověk, který kreslil iluminace, byl iluminátor.
- Přebohaté hodinky vévody z Berry
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ebohat%C3%A9_hodinky_v%C3%A9vody_z_Berry
Přebohaté hodinky vévody z Berry (francouzsky Très Riches Heures du Duc de Berry) je nádherně zdobený rukopis hodinek neboli knihy obsahující modlitby pro každou liturgickouhodinu dne, kterou si objednal vévoda Jan z Berry kolem roku 1410. Kniha bývá nazývána králem iluminovaných rukopisů a je pravděpodobně nejdůležitějším iluminovaným rukopisem 15. století. Má 416 stran a zhruba polovina z nich obsahuje celostránkové ilustrace, jež navzdory své poměrně malé velikosti patří k vrcholům gotické knižní malby. - Ilustrace je výtvarný doprovod příběhu, nejčastěji knihy nebo časopisu, který má osvětlit a vysvětlit jejich text, učinit jej srozumitelným pro negramotné a pro čtenáře srozumitelnějším (lat. lustrareosvětlit, it. illustrare vysvětlit), nebo také výtvarně oživit.