PÁTEK

16:40 - 18:55

1. - 4. ročník

14/10/2016 ...pokračování Halloween a instalace na chodbě naší školy

V páteční podvečer jsme pokračovali v tématu Halloweenu. Shodli jsme se, že ke strašidelnému hradu (opálené kresbě naší tajuplné budovy) rozhodně patří černobílá fotografie. Povídali jsme si jak vzniká a jak dřív vypadal NEGATIV na skleněné desce anebo filmu a zkusili jsme v negativním stylu nakreslit pár fotek... Ten, kdo objevil funkci "invert" na svém mobilu, byl nadšen stejně tak jako ostatní bez mobilů, co  jsme prostě užasle zírali na ten hodně "cool" efekt :-).

Krásný víkend a hurá na Tima Burtna a jeho Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti!!!


7/10/2016 ...brzy bude Halloween
Díky tajemným stopám, které na Obchodní akademii zanechal zub času a které poodhalují tajemství jiných světů a doby, jsme objevili kouzelné místo tajuplného zámku - naší školy... Jeho tajemnost i nebezpečí se začali prohlubovat, jakmile jsme složili zvláštní, neuvěřitelné Duchy (origami), ale i jejich strašlivé pomocníky Lebky. Jak to všechno nakonec dopadne a jaký obraz se nám podaří vytvořit a jaké nové přátele se nám podaří získat na naši stranu DOBRA, uvidíte příště... :-)


23/9/2016      V krásný, zářijový pátek proběhla výuka výtvarného oboru pod vedením MgA. Radky Müllerové Ph.D. na výstavě Regionálního muzea v Teplicích:  

SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZA VLÁDY LUCEMBURKŮ
Výstava k 700. výročí narození Karla IV.

Úvodní, komentovanou prohlídkou jedinečné výstavy uměleckých děl, uměleckořemeslných artefaktů a kulturně-historických a archivních dokumentů, spojených s vládou Lucemburků v severozápadních Čechách ze sbírek muzeí a galerií Ústeckého kraje, majetku římskokatolické církve, Státního oblastního archivu v Litoměřicích a Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, kterou pořádá Ústecký kraj, nás provedla Mgr. Eva Klášterková.Velmi pěkně a se srozumitelným historickým zařazením nám paní Mgr. Klášterková vysvětlila základní pojmy středověkého umění a celý koncept výstavního projektu. Pochopili jsme skutečnou vyjímečnost a nechali se unášet krásou 700 let starých, dřevěných soch. Perfektně a nadobro v nás utkvěla nádhera regionálních, překrásných MADON (zobrazení Panny Marie s malým Ježíškem), jejich šťastný úsměv a oslava mateřské lásky. Zároveň jsme vcítěně pozorovali truchlící a smutnou Marii v zobrazení PIETY (Panna Marie s mrtvým Ježíšem sejmutým z kříže v náručí).

Úžasné dřevěné originály jsme měli nablízku tak, že ani v církevních památkách bychom se k nim blíže nedostali. Jedinečná šance, pozorovat sochařskou práci a vnímat výrazy historických soch, bylo pro nás nesmírně vzácné a plně jsme hltali každý okamžik, který jsme se snažili studijně zaznamenat.  

 Ve studijní kresbě jsme se naučili měřit poměry lidského těla, používat klasickou techniku měření - "VISOVÁNÍ". Jedním z nejdůležitějších pravidel je získat správný poměr délek předmětu, tak aby nebyl na papíře příliš široký nebo vysoký i přesto, že středověká sochařská práce je vertikálně (směrem vzhůru) protažená, bylo pro nás velmi poučné pozorovat poměry figur a jejich výrazy. Nejpoužívanější pomůckou je tzv. visování, které se dělá se tak, že vezmeme do ruky tužku (podle obrázku, malíři na to někdy mají i speciální "tyčinky") a pokud měříme horizontální poměr délky, držíme jí souběžně s očima, pokud vertikální poměr délky, tak kolmo. Je naprosto nutné, aby vzdálenost tužky a předmětu zůstala stejná. Proto nezapomínáme být při měření napřímení, ruku nataženou (nesmíme pokrčit) a všechny délky měříme ze stejného místa.

https://www.tutoriarts.cz/zaklady-kresleni-2-dil-jak-zacit-kresbu-981 

Celkově se nám výstava a celá instalace ohromně líbila, vznikly kresby na kterých budeme dál pracovat a kdo ví, na co všechno se na stejném místě - v Jízdárně teplického muzea můžete těšit na naší připravované Vánoční výstavě ZUŠ Teplice. Rozhodně neváhejte a přijďte se mrknout! Těšíme se na Vás a děkujeme za přízeň.
autor článku: Radka Müllerová 


VÝUKA VO - pátek 23. 9. 2016 od 16:40 - 18:55
se uskuteční na výstavě:

SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZA VLÁDY LUCEMBURKŮ
Výstava k 700. výročí narození Karla IV.

Sraz v 16:40 před hlavním vchodem Regionálního muzea v Teplicích,
kde výuka začíná i končí.

Vezměte si: obyčejnou, měkkou tužku (např. 1, 2B, 3B), gumu

VSTUP: ZDARMA, je domluvená komentovaná prohlídka výstavou
s pracovním listem, budeme kreslit přímo v expozici!!!


2/9/2016

Úvodní hodina / PROUŽEK, KTERÝ PÍŠE
pojmy: písmo, ilustrace, iluminace, iniciály

Jaké znáš české ilustrátory?
Zdeněk Miler, Radek Pilař, Adolf Born, Josef Lada...

  • Ilustrace je výtvarný doprovod příběhu, nejčastěji knihy nebo časopisu, který má osvětlit a vysvětlit jejich text, učinit jej srozumitelným pro negramotné a pro čtenáře srozumitelnějším (lat. lustrareosvětlit, it. illustrare vysvětlit), nebo také výtvarně oživit. 
  • iluminace (z latina'lat. iluminatio, osvětlení, ozdobení) je výtvarný, často barevný obrazový doprovod textu ve středověkých rukopisech. Písař nejprve rozvrhl a nalinkoval stánku, do řádků napsal text a na vhodných místech vynechal místo pro iluminace. Člověk, který kreslil iluminace, byl iluminátor.  
  • Přebohaté hodinky vévody z Berry
    https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ebohat%C3%A9_hodinky_v%C3%A9vody_z_Berry 
    Přebohaté hodinky vévody z Berry (francouzsky Très Riches Heures du Duc de Berry) je nádherně zdobený rukopis hodinek neboli knihy obsahující modlitby pro každou liturgickouhodinu dne, kterou si objednal vévoda Jan z Berry kolem roku 1410. Kniha bývá nazývána králem iluminovaných rukopisů a je pravděpodobně nejdůležitějším iluminovaným rukopisem 15. století. Má 416 stran a zhruba polovina z nich obsahuje celostránkové ilustrace, jež navzdory své poměrně malé velikosti patří k vrcholům gotické knižní malby. 
© 2016 ZUŠ TEPLICE - VO / VÝTVARNÝ OBOR - Radka Müllerová a Milada Linhartová. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky